Materiál

Dřevo je surovinou, kterou člověk využívá od dávných dob. Pro naše předky mělo dřevo existenční význam. Vzhledem k vlastnostem, které má, je jeho cena v porovnání s ostatními materiály bezkonkurenční. Dnes je využíváno především jako konstrukční materiál, ale je také výchozí surovinou v papírenském či chemickém průmyslu. Ve stavebnictví jsou hlavní jeho tepelně izolační vlastnosti, pružnost a pevnost. Na získávání a zpracování dřeva je potřeba daleko méně energie než u jiných surovin.

Výhodami dřeva je mimo jiné jeho snadná dostupnost, dobrá opracovatelnost a ušlechtilý vzhled. Je také ekologické a snadno zpracovatelné, např. jako stropy, schodiště, či galerie. K výhodám dřeva můžeme přiřadit i jeho životnost. Jejím důkazem jsou dřevěné nebo roubené domy, které dodnes najdeme téměř na všech vesnicích i ve městech. Stojí tam léta, přesto se jejich dřevěné rámy nacházejí stále ve výborném stavu. Výhodou je také to, že je dřevo lehké a má vysokou pevnost.

U dřevěných staveb nevzniká větší rizikovost požárů, jelikož dřevo má v sobě až 15 % vody, která se v případě požáru nejdřív přemění v páru. Vznikne tak ohořelá vrstva, která obsahuje uhlík, díky čemuž pak působí jako určitá forma pláště proti ohni.           

Riziko napadení škůdci je zde rovněž zanedbatelné, a to z důvodu, že se provádí ochrana dřeva jeho vysušením na cca 18 %, což působení škůdců eliminuje.

Naše firma nejčastěji používá dřevo ze Severského smrku.

Tento smrk roste v severských oblastech. Je to region, pro něhož jsou typické drsné klimatické podmínky a krátká vegetační období. V důsledku toho je růst stromu pomalý a jeho dřevo má specifické vlastnosti. Vyniká svým vzhledem s drobnými suky a hustou strukturou.           

Smrk je dřevina se zralým dřevem a jeho jádro se od okrajového bělavého dřeva barevně nijak neliší. Smrkové dřevo se snadno opracovává  a získává hedvábný lesk. Na rozdíl od borovice dobře snáší nátěry, lazury, laky a mořidla.

Pro tyto dobré vlastnosti se severský smrk využívá zejména pro stavby altánů, zahradních domků, domů a garáží.

Dřevo je tedy ekologický, staletími prověřený materiál s dlouhou životností. Díky svým nepřekonatelným vlastnostem, mezi které patří také výborné izolační vlastnosti, stále patří k materiálům budoucnosti.